2010. október 30. 15:00 - Nite

Seirei no Moribito

 Egyfelől nagyon jó tulajdonsága a japán fantasy-knek, hogy szinte nincs két olyan anime, ami ugyanabban a világban játszódik, mert így sohase tudhatjuk, milyen meglepő dolgok fognak történni, mindíg átélhetjük a felfedezés örömét. Másfelől viszont sajnos nem minden szerző képes arra, hogy egy egészen új világot hozzon létre, néha jót tenne, ha csak a történetre kellene koncentrálniuk - legalábbis ez az érzés merült fel bennem a Seirei no Moribito nézése közben. Az animét egy novella sorozat első része alapján készítették, és állítólag az eredeti műhöz képest ki van bővítve, így sajnos addig amíg a novellákat nem olvastam, nehéz megítélni, hogy kinek a hibája az a sutaság, ami a sorozatot jellemzi.

 A történet főszereplője Balsa, a testőrnő, aki azt a megbízást kapja, hogy védje meg a királyi család két fia közül a kisebbet, Chagum-ot, akit megszállt valamilyen szellem, ezért a saját apja akarja megölni - egynek mert a királyi családról nem derülhet ki, hogy egyáltalán előfordulhat, hogy szellemek szállják meg őket, kettőnek, mert az ország alapításának legendájában egy hasonló szellemet győz le az alapító, aki így válik az első uralkodóvá.

 Balsa a herceggel a kezdetekben menekülőre fogja a dolgot a király elit bérgyilkosai elől, de később, ahogy egyre többet tudnak meg Chagum betegségéről, kiderül, hogy sem meggyógyítani, sem elpuszutítani nem lenne olyan triviális, ahogyan azt először gondolták. A herceg ugyanis az éppen újjászülető víz szellemének tojását hordozza, ami ha nem tud megszületni, hosszú aszály várna a birodalomra. Ráadásul egy párhuzamos dimenzióból, amit Nayug-nak neveznek, egy démon mindenképpen el fog jönni megenni a tojást még a kikelte előtt.

 A történet gondolom a fenti összefoglalóból is látszik, hogy kellően izgalmas és változatos, a karakterek is jól kidolgozottak és szerethetőek, csak sajnos Balsát kevés jelenetben láthatjuk igazából harcolni, ami mindenképpen kár, nem derül ki hogy mennyire is jó benne. Alapvető motívációja egyébként is az, hogy lehetőleg senkit ne öljön meg a rábízott élet megmentése közben, ami szép bár kicsit naív gondolat. A történet közepe felé hozzájut egy direkt a számára kovácsolt lándzsához, amivel elvileg elkerülheti, hogy megölje akivel harcol, de erre a speciális képességre aztán a későbbiekben nem sok fény derül.

 Sajnos nem ez az egyetlen rész, ahol kicsit összedobált a cselekmény, például a herceg bátyja különösebb ok nélkül meghal (bánatában), a király gyorsan visszahívja a bérgyilkosokat miután kiderül mi is szállta meg a fiát, de azért az udvarba nem viszik vissza, hagyják Balsáékkal kódorogni (ami egyébként jót tesz neki, legalább fejlődik a jelleme). Mondok zavaróbbat is: egy jelenetben Torogai sámán, Balsa egyik segítője megküzd Nayug világában egy tűzkígyóval, ami látszólag azért kergeti, mert túl sokat tud, meg is jegyzi, hogy kőbe kellene vésnie a tudását, nehogy elégjen. Mit ad isten, a birodalom alapításáról szóló legenda is gondosan kőbe van vésve, a néző ebből gyorsan levezeti, hogy hát persze, a Nayugban lakó tűz elem démonai akarják megenni a tojást, hogy leszámoljanak az ellenségükkel, a vízzel. Hát nem, mint kiderül, a démonok a föld elemhez köthetőek, aminek gyakorlatilag semmi értelme. Ráadásul végig nem lehet tudni, hogy akkor most megenni vagy éppen felszabadítani akarják a tojást - komolyan nem tudom hogy én vagyok elmegyenge vagy a sztori ennyire zavaros. Balsa háttértörténete is kicsit lyukasnak tűnik nekem, egy szeletét megismerhetjük a gyerekkorának illetve fiatal éveinek, de a jelenben már elmúlt harminc éves, és sose derül ki mivel tengette napjait.

 Ettől a néhány keveréstől azért könnyű eltekinteni, mert az anime készítői technikailag jó munkát végeztek: fülbemászó zenéket hallhatunk, a szinkronhangok meglepően jók (nekem főleg Balsa hangja tetszett), és a grafika is hibátlan, látszik hogy sokat dolgoztak 3d-s modellekkel is.

 Nem váltja meg a világot hát a Seirei no Moribito, nem feszeget határokat, nem több egy szépen kivitelezett, átlagos fantasy történetnél. Az összhatás miatt mégis érdemes megnézni egyszer, ha nem próbáljuk meg megfejteni lépten-nyomon, hogy mi miért történik, egy érdekes, kellemes hangulatú animéhez lesz szerencsénk.


Értékelés: 7,6

Linkek:
Wikipedia
ANN

Aoianime

 

komment

A bejegyzés trackback címe:

https://animecomment.blog.hu/api/trackback/id/tr452409699

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása