2009. március 30. 15:00 - Peorth

Sketchbook Full Color's

Ahogy a cím is sejteti, a Sketchbook Full Color's egy átlagos japán iskola rajzszakkörének tagjairól szól, középpontba helyezve az elsőéves Kajiwara Sorat. A 13 rész alatt az ő mindennapjaiba tekinthetünk bele, valamint a többi klubtag életébe: hogyan alakulnak ki a barátságok, hogyan találja meg mindenki azt a 'nagy ötletet', amit végül papírra vethet, s mit tanulhat meg az ember egy ilyen csapatban a ceruzák ügyes forgatása mellett.
Elsőre azt gondolhatnánk, hogy az anime nem sok többletet hordoz magában más slice of life sorozatokhoz képest, ám hiba lenne a különbséget csak abban keresni, hogy itt az élet nagy dolgait nem egy hétköznapi diák, hanem művészpalánták szemszögéből láthatjuk. Illetve, ha pontos akarok lenni, a sorozat varázsának pont ez a kiindulópontja: bár karaktereink egytől egyig eltérő személyiségek, teljesen más szemmel és érzékeléssel fogadják be környezetük minden egyes apró rezgéseit, mint azok az emberek, akik a hétköznapok szürkeségébe belefeledkezve rójják az utcákat, s akiknek minden egyes nap ugyanolyan.

Az animének nincs lineáris történetvezetése - az egyes részek alkalmával inkább karaktereket és az ő nézőpontjaikat ismerhetjük meg. Ott van például főhősünk, Sora, aki egy rettentően félénk és hallgatag lány, ugyanakkor rendkívül jó megfigyelőképességgel rendelkezik, s érzékeny az őt körülvevő világ finomságaira. Egy cica mancsa épp úgy el tudja kápráztatni, mint egy ezerszínű tűzijáték vagy egy virágzó cseresznyefa.
Rajta kívül a klubban még jó pár csodabogár található, ráadásul élükön egy olyan tanárral aki a legtöbbjüknél is gyerekesebben viselkedik és háziállatként egy tyúkot tart otthonában. Ebből is ki lehet találni, hogy a sorozatunkat a készítők főleg a különböző karakterekre bízták, akik gond nélkül elszórakoztatnak minket az anime legeslegvégéig, az unalom legminimálisabb veszélye nélkül. Hisz ki ne derülne jókat egy kanadai cserediák igen erős angol akcentussal tarkított szövegelésein, egy másik tag pitiáner esetekből fakadó állandó dühkitörésein vagy a macskavilág mókás rejtelmeibe betekintést engedő képkockákon? De amondó vagyok, már maga az is nem kis várakozással töltött el engem személy szerint, hogy vajon a következő epizódban én is gazdagabb leszek-e valami új megközelítéssel, felismeréssel?
A karakterek mellett fontos kiemelni a hangulatvilágot is - egyszerűen magába szippantja a nézőt. Én az első rész után, ha tehettem volna, a legszívesebb kifeküdtem volna egy nagy rét közepére, s ez a nyugalom és természetszeretet folyamatosan árad az animéből. Így nem csoda az sem, ha a huszonvalahány perc elteltével mi nézők is egy kicsit békésebbnek, csendesebbnek és barátságosabbnak gondolnánk a világot, mint amilyen valójában. A teljes 'szellembeli átlényegüléshez' pedig tökéletes segítség még maga a soundtrack is. A főcímzenék jól eltaláltak, de igazán az opening az, ami egyértelműen megmutatja, mire is lehet számítani, ha valaki belevág a sorozatba.

Mivel a rajz, alkotás központi elem, ezért az anime képi világát is ennek megfelelően igyekeztek minél szebbre (de nem látványosra), színesebbre (de nem csiricsáréra) és harmonikusabbra (de nem unalmasra) megalkotni. Ezzel szemben a karakterdizájn inkább a gyerekes felé közelít, sőt, volt olyan szereplő is, aki úgy festett, mintha egy Nintendo játékból ugortt volna át a sorozatba, s ez a screenshotok alapján válogatók számára megtévesztő is lehet. A besorolások is inkább a gyerekeknek javasolják, én viszont azért nem húznék egyértelmű határokat. A másik műfaji meghatározás a komédia, s bizony  itt jóval több és viccesebb poént láttam, mint olyan animékben, amik nála sokkal hosszabbak vagy épp a vígjátékok élén lennének/ lettek volna hivatottak a zászlót lobogtatni, így gyakorlatilag korosztálybeli megkülönböztetés nélkül bárki jól szórakozhat rajta.

A Sketchbook bár nem kápráztatott el lábamról ledöntő, döbbenetes képsorokkal, vagy világmegmentő akciókkal, számomra igen kedves és pozitív élmény volt. Ajánlanám olyanoknak, akik egy kis csendes pihenőre vágynak a rohanó napok sűrűjében, a school life animék kedvelőinek, természetbarátoknak, rajzosoknak és nem utolsó sorban  elkötelezett macskafanoknak.
 

Értékelés: 8

Linkek:
AnimeAddicts
Anidb
 

komment

A bejegyzés trackback címe:

https://animecomment.blog.hu/api/trackback/id/tr471031437

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása