2008. április 05. 15:00 - Nite

Code Geass

Sokak szerint a Code Geass volt 2007 legjobb animéje, ami nyilván elég szubjektív kategória, de azért be kell lássuk, hogy van benne valami. Az akció műfajban legalábbis mindenképpen említésre méltó, rendesen megszorongatja a Gurren-Lagann-t is, ráadásul amellett, hogy minden mecha rajongó igényét kielégíti (és azért nem túl tolakodóan, de egy rakás fanservice is fellelhető benne), elég komoly témákat feszeget, és drámában sincs hiány.
Lelouch és Suzaku, akikről eleinte csak annyit tudunk, hogy nemesi származásúak, egy elit iskolában futnak össze Japánban - mégpedig egy olyan Japánban, amit pár nap alatt leigázott Britannia a fejlett technológiájának, vagyis leginkább a változatosság kedvéért Knightmare Frame-eknek nevezett mecháknak köszönhetően. Mindkettőjüknek, és a sorozat többi főbb szereplőjének is lapul azonban az álarca alatt pár meglepetés: Lelouch az anyja halálát szeretné megbosszulni, és egy élhető, új világot szeretne teremteni a tolószékbe kényszerült kishugának. Céljai elérésének érdekében a legrövidebb út szerinte Britannia lerombolása, amihez elég hathatós segítséget nyújt egy titokzatos neonzöld hajú lány azzal, hogy átadja neki a Geass nevű képességét, amivel a fiú bárkinek, akivel szemkontaktusba kerül, képes kiadni egy parancsot, amit mindenképpen végre fog hajtani. Suzaku ugyanakkor japán származása ellenére csatlakozik a Britanniai hadsereghez, hogy egy teljesen más úton vívja ki az elismerést és a békét a népének. Természetesen a seregben betöltött szerepéről egy szót sem szól sokáig a legjobb barátainak sem, ugyanúgy, ahogy Lelouch is titkolja, hogy Britannia lerombolásához japán terrorista csoportokkal kötött szövetséget.

Bizony, igaza van annak, akinek a Geass képességről eszébe jut a Death Note, és a két sorozat hangulata máshol is eléggé hasonló: azzal, hogy mindenkinek megvan a maga rejtett élete, amiben gyakorlatilag ellenségei egymásnak, ugyanakkor a harctéren kívül a legjobb barátok, eléggé fotelba szögező feszültséget tudnak teremteni, amikor a néző a tíz körmét lerágja, hogy vajon mikor jönnek rá, hogy ki is a másik valójában. Ugyan a főszereplőnek sokáig Lelouch tűnik (végülis ő kapta a misztikus erőt), a történet előrehaladtával egyre ellenszenvesebb kezd lenni, ahogy a saját céljainak eléréséhez egyre több embert áldoz fel, és egyre inkább csak egy elkényeztetett úri gyerek játékának tűnik, amit a japán néppel művel.
Suzaku viszont eleve mindíg sokkal ügyesebb és nyíltabb volt, nem az az őrült tudós típus, és bár megvannak a múltjának a sötét árnyékai, egyre inkább átveszi a pozitív hős szerepét. A Code Geass szereplőire tehát egyáltalán nem jellemző, hogy fekete-fehérek lennének, mindegyikük egy összetett személyiség, különböző származással és ranggal, politikai meggyőződéssel és világnézettel.
Lelouch szinte sakkbábukként bánik az emberekkel, és intelligenciájának köszönhetően az egész sorozatot egy intellektuális, fordulatos irányba húzza el a karaktere, sajnos az anime legmeglepőbb és legdrámaibb csavarintása viszont a levegőre épül, már-már deus ex machina szinten: akkora véletlen kellett hozzá mint egy ház, és előtte is, utána is megakadályozható lett volna - hacsak nem éppen erről van szó, egy felsőbb hatalom beavatkozásáról, ami pillanatokra baljós vigyorok, emlékek és ábrák képében megjelenik, de pont amikor a tetőfokára hágna az izgalom, a sorozatnak egyszercsak vége, és az egyszeri otaku a sarokba vágja a távirányítót és káromkodva csatlakozik a második évadra messiásként várók népes táborához. Hát vagy ez lesz az évszázad egyik legnagyobb blöffje, vagy 2008 végére kerekíthetünk egy kicsit felfelé az értékelésen.



Technikailag az anime megvalósítására nem lehet panasz, a karakterek szépek, nyúlánkak, légiesek, az akciójelenetek jól animáltak, a zene kellően fokozza a hangulatot, de egyébként semmi kiemelkedőt ne várjunk - úgyis túlzottan el leszünk foglalva a történettel ahhoz, hogy ilyen kis részletekkel törődjünk, még úgy is, hogy a cselekmény egy kicsit lassan hömpölyög. Sajnos akad jónéhány filler rész is a sorozatban, furcsa, hogy összefoglalóból is kettőt tettek bele, majd kiderül hogy lesz-e elég szufla a történetben két évadra.  A karakterdizájnról jut eszembe, aki ismeri a Happy Tree Friends-et, az néhol eléggé vigyorogni fog, ahogy ezek a nagyszemű, szépen rajzolt karakterek fröcsögő vér közepette gyilkolásszák egymást. Ja igen, legalább 12-es karikás az anime, az előbb említettek miatt, és azért a történet sem túl könnyen érthető a kisebbeknek. Aki viszont szereti a morális problémákat, a csavaros történetet, az intellektuális macska-egér játékot, vagy szimplán csak a bazi nagy harci robotokat, az kezdheti is nézni.

Értékelés: 9.4

Linkek:
Wikipedia
ANN
Aoianime
Címkék: code geass é:9
komment

A bejegyzés trackback címe:

https://animecomment.blog.hu/api/trackback/id/tr55403808

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása