2008. május 24. 15:00 - public hikikomori

Dragon Ball Z - Saiyan Saga

A blogon már megszokhattátok, hogy a sorozatokról csupán egyetlen kritika születik - kivételek persze a nagyon hosszú, igen sikeres példányok. Ilyen a Dragon Ball Z is, amely mellett már csak azért sem mehetünk el szó nélkül, mert nagyon sokunk számára ez az anime volt az első, amelyre animeként emlékszünk vissza a szörnyű szintipop introjával együtt. Jön az első Saga. Lássuk.
Toriyama a mangában ezen fejezettel kezdte felépíteni a DB-univerzumot, két főszereplőnkről (Goku és Piccolo) is kiderül, valójában más bolygó szülöttei, közülük Goku pedig a Csillagharcosok népének egyik utolsó túlélője. Megkezdődik a harc tehát a maradék három túlélő és Föld harcosai között a sárkánylabdákért, és a velük járó kívánságokért.
A csillagharcosok megjelenése alapvetően más irányba terelte a sorozatot. Egyrészt telerakta visszatérő, lassan unalmassá váló motivumokkal, mint a mindig kicsivel erősebb ellenség megjelenése, és nehéz legyőzése. Másrészt innentől erősödnek fel a sorozatban a különböző kicsit lebutított formájú morális kérdések, mint a harc értelme és az ekörül kibontakozó értékrend. Sajnos ez utóbbi a sorozat folyamán már nem sokat épül.
Már-már magától értetődő módon a Föld megmenekül támadóitól, és néhány új harcost is megismerhetünk. Mivel a hangsúly erősen áttolódik az egyre erősebb lényekre, a nem harcos karakterek egyre inkább háttérbe szorulnak, a komikus ellemek mintegy színezékké válnak, és főleg a filler epizódokban kapnak szerepet. Ez a hangsúlyeltolódás persze már a Dragon Ball utolsó fejezeteiben is megtörténik, bár sokan jobban szeretik a Z-től számítani ezt a történetvezetési fordulatot.
A Saiyan (csillagharcos) Saga a DBZ legrövidebb, és talán legpörgősebb fejezete, ahol még az újdonság erejével hatnak a villámgyorsan erősödő, galaktikus uralomra törő szereplők.

Itt olvashatjátok a teljes sorozatról írt kritikámat: Dragon Ball Z

Értékelés: 8,1

Linkek:

ANN
Aoianime
Wikipedia
 
komment
2008. május 23. 15:00 - shizu

Final Fantasy VII.: Advent children

Laikus szemmel


Laikus szemmel


 

„Ha már úgyis annyi mangát nézel, az FF7- et nézd meg, az ér valamit!” (egy anti- animés ismerősöm)

 

„Hát én még életemben nem játszottam Final Fantasyval, de az Advent Children valami kegyetlen jó!” (Aoianime fórum)

 

„FF VII. A story teljesen gügye, de ha a hangot leveszem és teszek alá zenét -> a látványvilág tökéletes” (Aoianime fórum)

 

„Mint FF- fan nem tudok elfogulatlanul nyilatkozni.. Szerényen kinevezem az év filmjének” (Aoianime fórum)

 

„Hát be kell látni a story nem egy nagy was ist das, de azért a látványért mindeképpen érdemes megnézni. (…) Na meg az olyan apróságok miatt, amelyek a játék legjobb pillanataira emlékeztetnek.” (Aoianime fórum)

 

Ennyire ellentétes vélemények keringenek, azt hiszem, biztosra vehetjük, hogy nem csak az Aoi fórumán, hanem mindenhol máshol is, ahol szó esik erről a műről. Amellett, hogy jó- e az Advent children, éles viták folynak még arról is, hogy animének nevezhető- e egyáltalán. Láttam már igazi „keményvonalas” animéseket nagy vehemenciával egymásnak ugrani a témával kapcsolatban. 
Mint az a fentiekből is kiderült, rengeteg nézőpontból körül lehet járni ezt a (nevezzük így) animét. Én csak az egyikkel szeretnék ezek közül foglalkozni, nevezetesen a saját egykori helyzetemmel, mikor viszonylag „kezdő” fejjel, abszolút 0 Final Fantasy- tudással leültem megnézni az Advent childrent. (Tehát ezt a kis cikket hasonló helyzetben lévő társaimnak ajánlom elsősorban.)
Az egész hátterére nem szeretnék túl sok szót fecsérelni, bárki utána tud nézni, hogy ez egy számítógépes játéksorozat, aminek a 7. része után elkészítettek egy nagyon profi animációs technikát felhasználó történetet. Nem értek a témához, szóval itt be is fejezném.
A történet laikus szemmel nézve enyhén szólva zavaros, de azért szerintem a lényege érthető: van a jófiú, Cloud, aki tipikus sokat élt hősként belefáradt a harcokba, és inkább csendben szeretne élni kis városkájában árvákat nevelgetve. Vannak a rosszfiúk, akik az anyukájukról hablatyolnak valamit (a gengszeterek általában szeretik a mamájukat), és természetesen hosszú távon el akarják pusztítani a világot. Van egy rejtélyes betegség, gyerekrablás, meg sárkány. És a végén jön a főgonosz, akivel hősünk összecsap. A maradék játékidőt a harc- és akciójelenetek töltik ki.
Nincs is ezzel az egésszel semmi gond, ha az ember úgy ül le elé, mint egy százhuszonötödik akciófilm elé szokás: jó sok akcióra és látványra számítva, egy egyszerű sztorival fűszerezve. Gond akkor van, ha (a népszerűségéből kiindulva) valami korszakalkotó történetet és mondanivalót várunk, harcjelenetekkel vegyítve, mert – mint a korábbiakból kiderült – nem erről van szó. Az AC a grafikájával és a jól koreografált, sokszor a fizika minden törvényét felrúgó harcjeleneteivel hódít. (Két dolog hagyott mély nyomot bennem ezzel kapcsolatban: az egyik, hogy Cloud mellényéről gyakorlatilag kötésmintát lehetne venni, még a szemek is olyan jól látszanak, a másik az ominózus „épp felugró emberek bakot tartva egyre feljebb dobják a főhőst”- jelenet – aki nem érti, nézze meg, már csak ezért is érdemes). Sok helyen olvastam, hogy bár a karakterek és a hátterek szépek, a mozgáson lenne még csiszolnivaló, és valóban: számomra állandó humorforrását szolgáltatták a filmnek a számítógépes játékok sajátosságait magukon viselő mozdulatok, mozgások.
Összegzésül tehát: ha az ember minden előzetes elvárásáról elfeledkezik, kellemes szórakozásnak nézhet elébe, és amolyan bónuszként nemtől és érdeklődési körtől függően csorgathatja a nyálát a fegyverekre, a motorra, a csajokra vagy a bishikre.

Értékelés:7,1

Linkek:
Hivatalos honlap
Wikipedia
Animeaddicts
Aoianime fórum

 
komment
2008. május 21. 23:20 - public hikikomori

Kis esti AnimeComment hírek

Sziasztok!

Már nyolc hónapja működik a blog, és töretlen lelkesedéssel szállítjuk Nektek a bejegyzéseket. Új szerzőtársunk Shizu, a jövőben tőle is olvashattok majd. Kicsit módosul a blog tartalma, az eddigi rovatok (kritika, AMV-készítés, OST) mellé az oldal aktuális cikkekkel bővül, kicsit kevesebb kritikát olvashattok majd.
A május-június a cikksorozatoké lesz. Lássuk:
- Dragon Ball Z kritikasorozat saganként (Public Hikikomori)
- 'A családon belüli szerelem témaja az animékben' sorozat (Khaos)
- Miyazaki sorozat (Shizu)
Addig is a vizsgázóknak gyors végzést, a többieknek viharmentes nyárelőt kívánunk:

Public Hikikomori, Nite, Khaos, Erda, Shizu
komment
2008. május 21. 14:00 - public hikikomori

Shigofumi

A téli szezon egyik legérdekesebbnek tűnő animéjéről lesz szó, mindenképpen figyelemre méltó, hogy emellett mindössze 12 részes, szóval abszolút ledarálható. Miért is érdekes? A szokásos hangulat+sztori kombó itt is üt, bár emelett túl sok jót nem tudok mondani a sorozatról.
Megismerhetünk egy fiatal levélhordó lányt, Fumika-t, aki beszélő varázsbotja segítségével halott emberek utolsó leveleit, ún. shigofumi-kat kézbesít a mindenkori címzetteknek. Az epizódok során egy-egy levél történetét ismerhetjük meg (emberi sorsok, wow!), és közben szépen lassan Fumika élete is kibontakozik előttünk.
A vezérszál egy elég érdekes, ám nem igazán kifejtett sztorit mutat be nekünk, ami miatt érdemes végigkövetni a sorozatot. Ennek ellenére a történetvezetés meglehetősen suta. A vezérszálhoz nem kapcsolódó epizódok még a sorozat végén is előfordulnak, ami elég zavaró, gyakorlatilag filler funkciót töltenek be. A befejező részben ezzel szemben többször is volt olyan érzésem, hogy "nem igaz, hogy pár percen belül véget ér, az nagyon sűrű lenne". Pedig sikerült, a fillerek javára érzésem szerint rendkívül felpörgették a történet lezárását - teljesen értelmetlen módon.
A karakterek nagyon jól eltaláltak, maga főszereplő személyisége és múltjának bemutatása igazi telitalálat. Szerencsére mellékszereplőből sem kell túl sokat megismernünk, és ők is tartogatnak bőven meglepetéseket. A technikai megvalósítás hagy ugyan kívánnivalót maga után, a szürke tónusok nagyon jól illeszkednek a hangulathoz, és elfogadható a szinkonszínészek teljesítménye is természetesen.
Összességében egy láthatólag finanszírozási probémákkal küszködő, nézhető és figyelmet lekötő történet, ajánlom azoknak, akiknek tetszett a Pokoli lány vagy a Shinigami no Ballad.

Értékelés: 7,8

Linkek:

Aoianime
ANN
AniDB
Címkék: shigofumi é:7
komment
süti beállítások módosítása