2010. január 24. 15:00 - Khaos

Ghost in the Shell

Te mit csinálnál, ha kiszállhatnál a testedből, és a netet járva a lehető leggyorsabb sebességgel lennél képes azt kihasználni?

A kérdés magáért beszél, a film pedig meg is mutatja, milyen is ha létezik valaki aki erre képes. A jövő már-már sablonos illúziójába csöppenve, a robotikus testek és a mesterséges intelligencia korában, amikor a kiborgok már társai az emberiségnek a film rá akar minket döbbenteni, olyan dolgokat létrehozni amelyek gondolkodnak, és a technika korában tőlünk mégis függetlenek, hatalmas szerencsejáték, amin végül csakis az ember tud veszteni; így vagy úgy.
A '95-ben készített, majd 2008-ban felújított film macska-egér játéka egy szellem és több szervezet között az autentikus keletből kinőtt hipermodern kor nagyárosában,  mint a társadalom és technológia különbségeinek szakadékként különböző labirintusában játszódik. A másfél órányi anyag akciójelenetei végigrohannak ezen labirintus minden szegletén, csakúgy, ahogy a filmben megjelenő üzenet is foglalkozik a digitális kor rejtélyeitől a magas politikán át embertelen hatalmi harcokkal, és persze a legősibb kérdések kibertestbe ültetett tükreivel is.

Mindezt mindkét film korának sajátságos tükreként vizualizálta, mégis kiugorva a minőség és a megjelenítés alaposságával, és a film kettősségét felejthetetlenül megörökítő városképekkel, az akciók aprólékos részletességével, és a jelenetek végsőkig rideg, semleges kezelésével.
A Ghost in the Shell persze nem csak a képi világában kapott erős alátámasztást, a hangzásvilág, ami a filmekben megjelenik azóta ikonná vált számokat tartalmaz, azok lassú folyású, mégis grandiózus, hagyományos Japán hangzásvilágból származó elemei miatt, amelyek a modern cyberpunk kultúrára nagyon is rányomták bélyegüket.

A Ghost in the Shell tehát félelmetes egy film. Félelmetes, ahogyan minden lényegi és jelentést adó környezet nélkül is hatalmas impulzussan táplálja belénk a cyberpunk hőskorának életérzését, elgondolkodtat és minden ízünket átlényegülésre készteti. Az interneten élő bajtársak vizuális himnusza, a cyberpunkisták nagykódexe, a túlhájpolt gits, vagy szimplán csak hatásvadász hiperakció? Mindenkinek lesz véleménye, ezt garantáljuk.

 

Értékelés: 9

Linkek:
Wikipedia
Animeaddicts
Aoianime

komment
2010. január 18. 15:00 - Khaos

Appleseed (2004)

A legfrisebb japán science fictionök egyik legmeghatározóbb, a világot leggyorsabban megjáró darabjainak egyike az Apleseed mozi, aminek egyik fő oka mindenképpen a grafika, de a történetet sem kell sajnálni; a science fiction mindig is könnyű terepet adott japán különben is előrébb gondolkodó művészeinek.

Főszereplőink a harmadik világhaború pusztulásának túlélői, kitűnően képzett katonák, bionikus beültetések, vagy éppen testek gazdái, akik egy utópikus város különleges egységeként őrzik a rendet, ami koránt sem akar magától fennálni. Egy szó mint száz, az Appleseed egy furcsán ismerős területen tapos; a gép és az ember közötti egyre erősebb elmosódást helyezi a történet flozófikus középpontjába, annak egyre kevésbé kordinálható és követhető bonyodalmaival, míg a látványt és az akciót a hiperkor rendőrségének különleges egysége adja, amibe a filmen keresztül beletekintünk. A mozi száz percén keresztül persze nem lehetne minket elkápráztatni, túl sokan vagyunk vájt szeműek a képernyők előtt, az Apleseed viszont veszi az akadályt. A személyes kérdésektől a bolygóméretű összeesküvésig, kapcsolatoktól minden méretű tragédiáig mindenbe belepillanthatunk, és megint csak visszaláthatjuk az emberek oktalan és elővigyázatlan viselkedésének következményeit a jövőre vetítve.

Japán hozzáállása mit sem változik, és a modern kultúra még mindig keserű szájízzel néz a jövője felé, ez nyilvánvaló, viszont mindezt az Apleseed már nagyon jó számítógéppel generált grafikával teszi, ami az Appleseed előtt is, és még mindig ritkaságnak számít. Számomra az Aplessed volt az első olan animáció a kategóriájában, ami a hibáival együtt is el tudta feledtetni velem az animációs mivoltát, és meg tudta kedveltetni velem magát, így bizton állíthatom, valamit tettek a lecsóba a stúdióban, mert a végtermék képe és hangzása elsőrendű.

Az animefan innentől persze csak azt kívánja bárcsak készítenének ilyen minőséggel sorozatokat is, habár be kell vallanunk, számítani már nem számíthat rá. Amíg a remény él, viszont évenként látunk egyre szebb mozifilmeket a kategóriában, és legalább biztosak lehetünk benne, hogy valamiért megéri kiadni egy DVD árát, főleg ha eljut hozzánk végre. A következőkben kérjük feltenni a kezeket, és ajánlani bármilyen hasonló jelenséget nekünk, vagyis-végülis nektek.

 

Értékelés: 9

Linkek:
Wikipedia
Animeaddicts
Aoianime

Címkék: é:9 appleseed
komment
süti beállítások módosítása